Denktaş, Girne Amerikan Üniversitesi’ni ziyaret etti

Çarşamba 2 Eylül 2020

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Serdar Denktaş, KKTC’yi tercih eden öğrencilerin ülkeye nasıl geleceklerine ilişkin belirsizliğin sürdüğünü belirterek, hükümetin hala bu konuda bir planı olmadığını savundu.
Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre Denktaş, Girne Amerikan Üniversitesi’ni (GAÜ) ziyaret ederek, Kurucu Rektörü ve Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar ve üniversite yöneticileri ile bir araya geldi.
Denktaş ziyarette, GAÜ’nün Eczacılık ve Tıp Fakültesi laboratuvarlarında da incelemelerde bulundu.
Ziyarette konuşan Denktaş, yaptığı incelemede “ülkenin güzide üniversitelerinden biri olan GAÜ’nün henüz öğrenci gelişinin bile nasıl olacağı belli olmadan, çekinmeden ülke geleceği için nasıl yatırım yaptığına ve beklediklerine şahit olduklarını” söyledi.
Tercih açısından KKTC üniversitelerinin geçen yıldan daha yüksek bir tercih aldığını ama tercih eden öğrencilerin ülkeye nasıl geleceği ile ilgili belirsizliğin hala devam ettiğini söyleyen Denktaş, şöyle devam etti:
“Karantina olacak mı? Olacaksa nerede olacak? Bunların maliyeti nasıl karşılanacak. Karantinaya girmeyeceklerse bu kez salgın nasıl engellenecek? Bütün bu soruları defalarca dile getirmeme rağmen maalesef hükümet kanadından hala net bir yanıt yok.”
Hükümete bu konuda bir kez daha çağrı yapan Denktaş, öğrencilerin gelişi ile ilgili düzenleme ve önlemlerin üniversitelere bir an önce bildirilerek harekete geçmesi gerektiğini kaydetti.
Cumhurbaşkanlığı seçiminde herkesten talebinin, adayları iyi değerlendirmeleri olduğunu ifade eden Denktaş şunları kaydetti:
“Herkes partisini sevebilir ve gurur duyabilir. Ancak bu bir parti seçimi değildir. Bu işi yürütebilecek olanı tespit edip ona destek olsunlar. Bir diğer beklentimiz de halkımızın Anayasa referandumunda “Evet” oyu vermesidir. Bu kararımız mahkemelerin daha rahat çalışmasına olanak verecektir.”
Yaşanan belirsizlikler nedeniyle zor bir döneme girildiğini ifade eden Denktaş, devletin bu süreçte üniversitelere çok daha anlayışlı şekilde yaklaşarak kollaması gerektiğini ifade etti.
Denktaş, hükümetin sorun çıkarmak yerine sorun çözen bir tavır içerisine girmesi gerektiğini belirterek, “Halkımızın takdiri ile seçilmem halinde bu konuda da yol gösterici olacağız” dedi.
İnceleme yaptığı GAÜ’nün Eczacılık ve Tıp Fakültesi laboratuvarlarından çok etkilendiğini ifade eden Denktaş, bol öğrencili ve mezun olacak hekimlerin de yüksek başarılı bir konuma erişmesini dilediğini kaydetti.
GAÜ Kurucu Rektörü ve Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar’ın da konuşmasında, seçim maratonu içerisinde Denktaş’ı GAÜ’de ağırlamaktan memnuiyet duyduklarını ifade ettiği kaydedildi.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • DÖVİZ KURLARI

  0.15%
  8,5604
  8,5758
  0.15%
  10,0896
  10,1077
  0.01%
  11,7875
  11,8489
 • KKTC Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 41/22° 41/22°
  Girne 33/27° 35/27°
  Mağusa 35/25° 35/25°
  İskele 31/26° 33/26°
  Güzelyurt 35/23° 37/23°
  Lefke 31/26° 34/26°